czesanie prostych włosów

Krótki kurs pielęgnacji włosów

Czasem, choć regularnie myjesz głowę i stosujesz odżywki, włosy nie wyglądają najlepiej, a fryzura nie chce się układać. Zdarza się, że włosy stają się kruche i tracą blask. Zapewne, pielęgnując je, robisz jakiś błąd. Podpowiemy ci, jak tego uniknąć.

1) Mycie włosów

Włosy powinnaś myć tak często, jak tego wymagają – nawet codziennie, jeśli bardzo się przetłuszczają. Niewielką ilość szamponu wylej na dłoń, rozcieńcz wodą, a następnie nanieś na zmoczone włosy. Włosy myj przez 2-3 minuty. Podczas mycia włosów, opuszkami palców delikatnie masuj skórę głowy. Potem obficie płucz włosy letnią wodą (tak długo, aż będą sprawiły wrażenie szorstkich, gdy przeciągniesz po nich dłonią). Jeśli są śliskie, to znaczy, że powinnaś powtórzyć płukanie.


2) Nakładanie odżywki

Po umyciu włosów nałóż na nie balsam odżywczy (zwłaszcza jeśli masz słabe i zniszczone włosy), który ułatwi też rozczesanie włosów. Niewielką ilość balsamu (wybierz odpowiedni do rodzaju włosów) nanieś na dłoń, a następnie rozprowadź na lekko podsuszonych włosach. Jeżeli trzeba go spłukać, zrób to dopiero po kilku minutach (aby substancje odżywcze zdążyły wniknąć we włosy). Odczekaj, aż włosy same podeschną, a potem nałóż na nie piankę do modelowania, delikatnie wgniatając ją we włosy. Niektóre pianki i żele nie tylko utrwalają fryzurę, ale także pielęgnują włosy.

3) Suszenie włosów

Nie spiesz się! Suszenie bardzo mokrych włosów gorącym strumieniem powietrza niszczy je. Owiń głowę ciepłym ręcznikiem i wyciśnij z włosów nadmiar wody. Następnie rozczesz włosy i – jeśli masz czas – pozwól, by wyschły same (zwłaszcza gdy związujesz je w kucyk, warkocz lub kok). Jeśli chcesz wymodelować włosy przy użyciu suszarki, muszą być lekko wilgotne. Wtedy szybko podwiniesz końce, nie niszcząc ich. Ciepły (nie gorący) strumień powietrza kieruj na nie z odległości 20 cm. Aby fryzura była puszysta, na koniec skieruj na włosy chłodny strumień powietrza suszarki.

4) Podkręcanie końców

Od czasu do czasu, kiedy się bardzo spieszysz, końce włosów możesz wymodelować suszarką lokówką. Suche lub lekko wilgotne pasemka nawiń na szczotkę suszarki lokówki i przez minutę susz ciepłym powietrzem. Pamiętaj, że częste układanie fryzur lokówką może mocno osłabić włosy.

5) Więcej puszystości

Słabe i cienkie włosy także mogą sprawiać wrażenie gęstych oraz puszystych. Po nałożeniu pianki do modelowania zakręć cienkie pasma włosów (aż do ich nasady) na wałki na rzepy lub szczotkę. Podsusz suszarką, a po minucie, gdy włosy ostygną, zdejmij wałki i ułóż fryzurę palcami. Włosy susz w kierunku ich wzrostu – w ten sposób zamykasz łuski.

6) Modelowanie

Po wysuszeniu włosów nadaj fryzurze odpowiedni kształt. Jeżeli masz proste włosy, do wymodelowania fryzury użyj okrągłej szczotki lub grzebienia. Natomiast krótkie włosy zwilż żelem i starannie ułóż palcami. Półdługie lub długie włosy ułóż grzebieniem o szerokim rozstawie zębów.

7) Czas na lakier

Zabiegiem kończącym ułożeniem fryzury jest utrwalenie jej lakierem. Włosy spryskuj z odległości 30 cm – wówczas nie będą sklejone i fryzura nie opadnie. Do cienkich włosów nie używaj mocnych lakierów, ponieważ je osłabisz.

8) Szczotkowanie

Wieczorem, zanim pójdziesz spać, dokładnie rozczesz włosy – nie tylko usuniesz z nich kurz i kosmetyki, lecz także poprawisz ukrwienie skóry. Włosy regularnie szczotkowane wieczorem nabiorą blasku. Do rozczesywania włosów używaj szczotki wykonanej z naturalnego włosia lub z drewna. Najpierw rozczesz końce (ostrożnie, nie ciągnij, bo mogą być poplątane), a następnie, ruchem jednostajnym, prowadź szczotkę od nasady włosów aż po same końce. Zabieg wykonuj przez 10 minut.