trzy kobiety o różnym kolorze włosów

Brunetki, blondynki... czyli o prawidłowym farbowaniu włosów.

Kolor dwa tony ciemniejszy lub jaśniejszy od naturalnego zawsze będzie harmonizował z typem urody, tj. odcieniem karnacji i oprawą oczu. Jeśli masz jednak ochotę na radykalną zmianę, zdobądź najpierw trochę wiedzy o zasadach poprawnego farbowania włosów oraz skonsultuj się z fryzjerem.

Podejmując decyzję o zmianie koloru, najpierw odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań: w jakim stanie są twoje włosy? Jakich środków do koloryzacji używałaś poprzednio? Ważne jest także, czy nowy kolor ma być trwały, czy chcesz cieszyć się nim tylko przez krótki czas.


Kondycja włosów

Włosy zniszczone mają niejednolitą budowę, co wpływa na końcowy efekt farbowania. Barwnik farby zmywalnej zamiast oklejać równomiernie włosy, wnika w porowate miejsca (dając zdecydowanie ciemniejszy odcień). Natomiast barwnik farby trwałej szybciej wypłukuje się z niedomkniętych, nastroszonych łusek.

Aby koloryzacja była trwalsza, zastosuj wcześniej kurację wzmacniającą. Możesz użyć specjalnej oliwki (na ciepło lub zimno) lub regenerującej maski do włosów zniszczonych. Równie dobrze sprawdza się kompres z oliwy z oliwek (tłoczonej na zimno). Wetrzyj oliwę we włosy (nie w skórę) i zawiń głowę ręcznikiem na 10-15 minut. Po takim zabiegu koloryzację możesz przeprowadzić dopiero następnego dnia.


Szampon, płukanka...

Przystępując do farbowania, musisz wiedzieć, do czego dany produkt służy i jakie efekty po jego użyciu możesz osiągnąć.

* Płukanki ożywiają kolor farbowanych włosów, gdy nieco wyblaknie, dodając połysku naturalnemu odcieniowi, niwelują żółty kolor na włosach siwych lub po zabiegu rozjaśniania.
* Szampony koloryzujące i rozjaśniające pozwalają uzyskać nieznacznie jaśniejszy lub ciemniejszy kolor (1 – 2 tony).
* Farba utleniająca pozwala przyciemnić włosy jasne lub zmienić kolor na jaśniejszy od 2 do 4 tonów.
* Środki rozjaśniające rozjaśniają o 5 – 6 tonów.


Farby ziołowe

Chna znana jest już od 5 tysięcy lat, nadaje włosom odcień rudy, mahoniowy. W krajach muzułmańskich (zwłaszcza w Afryce Północnej) używana jest zarówno przez kobiety (farbują włosy, usta, dłonie), jak i przez mężczyzn (brody). Chna tworzy wokół włosów powłokę, która izoluje je od szkodliwego działania środowiska, dlatego stosowana jest przede wszystkim w tych rejonach świata, w których silnie operuje słońce.
Niestety, powłoka ta nie pozwala na wykonanie zabiegu trwałej ondulacji lub rozjaśnienia, ponieważ składniki kosmetyków nie mogą dostać się do wnętrza włosa. Chna nie zmywa się i trudno przewidzieć, jaki kolor będą miały włosy po jej użyciu.


Jak dobrać kolor?

Jeśli masz matową cerę, tzn., że skóra ma ciepłe zabarwienie, złote z odcieniem żółtym lub różowym, powinnaś używać kolorów w odcieniach złoty blond, jasny kasztan z odcieniem złotym, kasztan miedziany z odcieniem mahoniu, kasztan.
Do cery o połysku różowym lub porcelanowej najodpowiedniejszym kolorem włosów będą odcienie zimne: popielate, ciemny rudy, mahoń.
Do cery rumianej lub zbyt różowej również wybierz tonacje jasne, najlepiej popielate.
Jeśli jesteś brunetką i źle się czujesz w ciemnych włosach, nie ryzykuj drastycznej zmiany koloru (blond!) bez porady fryzjera lub stylisty – unikniesz błędu. „Bezkarnie” możesz rozjaśnić włosy do odcienia jasnego kasztanu, ewentualnie zrobić rozświetlający fryzurę balejaż. Kiedy zaczniesz siwieć, wybieraj kolory wysubtelniające rysy twarzy: kasztan, kasztan z odcieniem złotym.
Natomiast jeżeli masz niebieskie oczy, a włosy brązowe, wybierz kolor czarno-granatowy.
Zdarza się, że siwe włosy (a siwieć zaczynamy między 30 – 40 rokiem życia) nabierają żółtej barwy, co bardzo postarza i wygląda nieatrakcyjnie. Na rynku dostępne są środki przeciw żółknięciu, które nadają lekki połysk. Włosy wyglądają na zadbane, co łagodzi i wysubtelnia rysy twarzy.


Przykłady stylizacji uzyskanych dzięki odpowiedniemu zafarbowaniu włosów.


włosy kobiety w kolorze klasycznym

Klasycznie
Hitem są odcienie ciemnych brązów i złamanych nimi czerni, rozświetlone pasemkami w kolorze burgunda lub orzecha. Choć na pierwszy rzut oka fryzura wydaje się dość ugrzeczniona, refleksy zdradzają nieco ekstrawagancką naturę jej właścicielki.


odważnie farbowane włosy

Odważnie
To doskonałe barwy dla kobiet nowoczesnych, przebojowych, lubiących zwracać na siebie uwagę. Pasemka o intensywnym kolorze dodają uczesaniu dynamiki. Podkreśli je perfekcyjny makijaż.